Sık Sorulan Sorular

 


ARTIPUANLAR HAKKINDAKİ SORULAR:

Soru   1 : Artıpuanlarımı nasıl bilete dönüştürebilirim?

Cevap 1 : Kazandığınız artı puanlarınızı, "seyahat etmek istediğiniz güzergah için bir bilet bedeli karşılığı puana ulaştığı takdirde” sadece otogar ve hareket merkezlerimizde "kimlik ibrazı ve şifre bilginiz " ile ücretsiz bilete dönüştürebiliyoruz.

Soru   2 : Birikmiş olan artıpuanlarımın son kullanım süresi nedir?


Cevap 2 : Artıbilet üyeliği ile alınan biletlerden kazanılan artıpuanlar, 24 ay boyunca üyelik hesabınızda saklanmaktadır. En son yolculuk tarihinden itibaren 24 ay boyunca kullanılmayan artıpuanlar, üye hesabından otomatik olarak silinmektedir.

Soru   3 : Artıbilet üyeliğimin bulunduğu telefon numarasını artık kullanmamaktayım. Üyeliğimde bulunan artıpuanların kullanmakta olduğum yeni numarama aktarılmasını nasıl sağlayabilirim?


Cevap 3 : Artıbilet üyeliğinizin kaydının bulunduğu  telefon numarasını ve artıpuanlarınızın aktarılmasını talep ettiğiniz yeni numarınızı tarafımıza ( nilufer@nilufer.com.tr)  iletmeniz durumunda, eski numaranızla olan üyeliğinizdeki artıpuamlarınız bildireceğiniz yeni numaraya aktarımını gerçekleştirebiliriz.

Soru   4 : Artıbilet üyeliğimde yer alan birikmiş artıpuanlarım 1 bilet alacak bedele ulaşmamıştır. Para ödeyerek üzerini tamamlayabilir miyim?


Cevap 4 : Biriken artıpuanlar, seyahat etmek istenen güzergâhta bir bilet bedeli karşılığı puana ulaştığı takdirde de, ücretsiz bilete dönüşmektedir. Para ödenerek puan satılmamaktadır.

 

BİLET HAKKINDAKİ SORULAR:

Soru   5 : İnternetten / Çağrı Merkezinden satın almış olduğum sanal biletimi iptal ettirmek / seferini değiştirmek istiyorum. Hangi yöntemleri izlemem gerek?
Cevap 5 : Eğer biletinizi internet üzerinden veya 0850 222 00 99 no’lu çağrı merkezimizden satın aldıysanız ve herhangi bir bilet satış noktamızdan henüz teslim almadıysanız, internet sitemizde ana sayfa üzerinde yer alan "Hesabım" bölümünden veya " 0850 222 00 99 " no'lu müşteri hizmetlerimizden erteleyebiliyor, sefer saatini değiştirebiliyorsunuz. Bu işlemi, biletinizi satın aldığınız sefere 2 saat kalana kadar gerçekleştirebilmektesiniz.


Şirket prosedürlerimiz gereği; araçlarımızın hareket saatinden sonra, gelen (geciken), gelmeyen yolcularımızın biletleri ile ilgili herhangi bir işlem yapılamamaktadır, yolcularımızın bileti geçersiz sayılmaktadır. 

Soru   6 : Bilet satış noktasından satın almış olduğum biletimi iptal ettirmek / seferini değiştirmek istiyorum. Hangi yöntemleri izlemem gerek?


Cevap 6 : Nilüfer Turizm bilet satış noktalarına araç hareket saatinden 12 saat önce yapılan başvurularda bilet üzerinde değişiklik ya da bilete karşılık açık tarihli bilet teslimi yapabiliyoruz.Tüm bu işlemleri gerçekleştirmemiz için ,elinizde bulunan bileti görevli personelimize teslim edip yerine yeni seferinize ait biletinizi almanız gerekmektedir. Döküm haline gelmiş biletlerinizin iptal veya değişiklik işlemlerini telefon veya e-mail yoluyla yapamamaktayız.Şirket prosedürlerimiz gereği; araçlarımızın hareket saatinden sonra gelen (geciken), gelmeyen yolcularımızın biletleri ile ilgili herhangi bir işlem yapılamamaktadır, yolcularımızın bileti geçersiz sayılmaktadır. 

 


REZERVASYON HAKKINDAKİ SORULAR:

Soru   7 : İnternet üzerinden gerçekleştirdiğim rezervasyonumun opsiyon süresi nedir?

Cevap 7 : İnternet üzerinden gerçekleştirilen rezervasyon işlemlerimiz için rezervasyon opsiyon süresi 24 saattir. Yolcularımızın rezervasyonlu biletlerini aracın hareket etmesinden 24 saat öncesine kadar bilet satış noktalarımızdan satışa çevirmeleri gerekmektedir. Belirlenen opsiyon süresi içinde satışa dönüştürülmeyen rezervasyonlar sistem tarafından otomatik olarak iptal olmaktadır.

Soru   8 : 0850 222 00 99 numaralı çağrı merkeziniz üzerinden gerçekleştirdiğim rezervasyonumun opsiyon süresi nedir?

Cevap 8 : Telefonla gerçekleştirilen rezervasyon işlemlerimiz için rezervasyon opsiyon süresi 2 saattir. Yolcularımızın rezervasyonlu biletlerini aracın hareket etmesinden 2 saat öncesine kadar bilet satış noktalarımızdan satışa çevirmeleri gerekmektedir. Bayram, tatil, haftasonu gibi yoğun günlerde opsiyon süreleri azalmaktadır. Belirlenen opsiyon süresi içinde satışa dönüştürülmeyen rezervasyonlar sistem tarafından otomatik olarak iptal olmaktadır.

İNDİRİMLİ SEYAHAT ETME HAKKI OLAN YOLCULAR HAKKINDAKİ SORULAR:

Soru  9: Engelli yolcularınıza uyguladığınız indirim oranı nedir?

Cevap 9: Bilet satış noktalarımızda; yolcularımız "T.C Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı tarafından verilmiş kartlarını ya da üzerinde en az % 40 oranında engelli olduğunu belirten ibarenin yer aldığı nüfus cüzdanlarını / ehliyetlerini" ibraz etmeleri karşılığında, (normal bilet fiyatımız üzerinden %30) indirim uygulamamızdan yararlanabiliyor.

Soru  10 : Çocuk yolcularınıza uyguladığınız indirim oranı nedir?

Cevap 10 :  11.06. 2009 tarihli 27255 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Karayolu Taşıma Yönetmenliğinin 57. maddesi “ 6 yaş ve üzeri tüm yolcuların ayrı koltukta seyahat etmesi zorunlu olup, 6 ile 12 yaş arası çocuklar ile yaş şartı aranmaksızın en az yüzde 40 oranında engelli olduğunu belgeleyen kişiler için bilet ücreti geçerli ücret tarifesi üzerinden yüzde 30 indirimli düzenlenir”şeklinde yer alan uygulamayı şehirlerarası yolcu taşıyan firmaların çocuklara ve engellilere yüzde 30 indirimli bilet vermesi zorunlu hale getirilmiştir. 6 yaşından küçük yolcularımız ise, ebeveynlerinin kucağında biletsiz seyahat edebilmelerine rağmen; talep etmeniz durumunda onlar için de yeni bir koltuk için %30 indirimli bilet alabilirsiniz.

 

ARACINI KAÇIRMIŞ/ YANLIŞ BİLET SATIN ALAN YOLCULCULAR HAKKINDAKİ SORULAR:

Soru 11 : Bilet satın almış olduğum aracı kaçırmış bulunmaktayım. İlgili sefere ait biletim yanmış mıdır?

Cevap 11 :  Yolcularımız, seyahat edeceği sefere ait gerekli tüm bilgileri biletleri üzerinde bulabilmektedirler. Bu sebepten dolayı yolcuların seyahat öncesi peronlarda hazır olması tamamen kendi organizasyonlarına bağlıdır.


Şirket prosedürlerimiz gereği; araçlarımızın hareket saatinden sonra, gelen (geciken) yolcularımızın biletleri ile ilgili herhangi bir işlem yapılamamaktadır, yolcularımızın bileti geçersiz sayılmaktadır. Yolcularımızın seyahat etmek istemeleri halinde başka bir sefer için yeni bir bilet almaları gerekmektedir. Bu bilgiler yolcu biletleri üzerinde de yer almaktadır.

Soru  12 : Biletimi satın alırken yanlış tarih/saat/sefer yazıldığını fark ettim. Durumu fark ettiğimde sefer saati geçmiş bulunmaktadır. Biletim yanmış mıdır?

Cevap 12 :  Bilet alırken ibraz edilen sefer tarihi, saati, güzergah ve isim bilgilerinin doğruluğu yolcularımızın sorumluluğunda olduğu gibi, bu bilgilerin yanlış belirtilmiş olmasının yükümlülüğünün de yolcuya ait olduğunu belirtmek isteriz.

"Yolcuların biletlerini teslim aldıklarında, yazılı bilgilerin doğruluğunu kontrol ederek onaylamaları (imzalamaları) gerekmektedir". Dolayısıyla kontrolü yapılmadan, yanlış tarihli satın alınmış olan biletiniz yanmıştır. Bu bilgi biletimizde yer alan sözleşmede belirtilmiştir.

Bilgileri yanlış olan bir bilet ile ilgili, biletin üzerinde belirtilmiş olan araç hareket saatinden önce bilet satış noktalarımıza başvurulması durumunda, gerekli düzenleme yapılabilmektedir. Ancak aracın hareket saatinden sonra fark edilmiş olan yanlış tarihli biletlerle ilgili herhangi bir işlem yapılamamaktadır.

EVCİL HAYVAN  / BİSİKLET TAŞINMASI HAKKINDAKİ SORULAR

Soru 13: Seyahatim sırasında  köpeğimi / kedimi vs. yanımda taşıyabilir miyim?

Cevap 13: Karayolları Taşıma Yönetmeliğinin 40/6 maddesine göre; “Taşıtın bagaj taşınmasına mahsus bölümleri dışında eşya taşınamaz. Özel kafeslerinde kedi, köpek ve kuş gibi evcil hayvanlar bagaj taşımaya mahsus bölümlerde taşınabilir. Taşıtın içinde canlı hayvan hiçbir şekilde taşınamaz”

*Araçlarımızın bagaj bölümünde evcil hayvan taşınabilmesi için aşağıdaki şartlar aranmaktadır.
*Sadece kedi, köpek ve ötücü kuşlar (muhabbet kuşu, kanarya) evcil hayvan olarak taşınabilmektedir.
*Evcil hayvanlar, koli, çanta vb. ürünler içerisinde taşınamaz. Özel kafesleri içerisinde sadece araçlarımızın bagaj bölümünde taşınabilirle
*Evcil hayvanın sağlıklı, temiz, kokusuz ve sakin görünümlü olmasına dikkat edilmelidir. Sağlık ve dış görünüm açısından kötü durumda olan canlı hayvanlar   taşıma için kabul edilmemektedir.
*Evcil hayvanlar, veteriner tarafından uyutulmuş bir şekilde, imza karşılığında taşınabilir.
*Evcil hayvana ait sağlık belgesi, aşı kağıdı vb. evraklar kabul işlemleri sırasında yolcunun yanında bulunmalıdır.

Soru 14: Seferlerinizde bagaj bölümünde bisiklet taşıyor musunuz ?

Cevap 14: Bisikletiniz, montaj yerlerinden ayrılarak, katlanabilir hale getirildikten sonra taşınabilir. Kullanıma hazır şekli ile taşınması uygun olmamaktadır. Bagajda bisiklet üzerinde meydana gelebilecek hasarlardan Nilüfer Turizm Sorumlu tutulamaz.